مهاجر سبز!!!

مطالب اجتماعی-فرهنگی-سیاسی

قطرویه دروازه ورودی فارس همچنان بدون کتابخانه
مهدی منفرد: بیش از 7 ماه پیش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تعداد 700 جلد کتاب در موضوعات مختلف به ارزش 4 میلیون تومان به شورای اسلامی شهر قطرویه اهدا کرد تا مقدمات راه‌اندازی کتابخانه‌ی عمومی این شهر فراهم شود. اما نه کتابخانه‌ای راه افتاد و نه حتی کتاب‌ها از کارتون بیرون آمد، تا همچنان شهر تاریخی قطرویه و مردمان محروم آن، از نعمت کتابخانه محروم باشند. هم‌اکنون این کتاب‌ها که از محل اعتبارات دولتی و بیت‌المال خریداری شده، به صورت فله‌ای در یکی از سالن‌های حسینیه‌ی گلزار شهدا نگهداری می‌شود.
با خبر شدیم که سید حسین حسینی یکی از اعضای شورای شهر قطرویه پیگیری‌هایی برای راه‌اندازی این کتابخانه داشته است. از او دلیل عدم راه‌اندازی کتابخانه را جویا شدیم که گفت: مسائل و مشکلات در شهر قطرویه زیاد است و تنها همین کتابخانه نیست؛ که امیدواریم با ظهور آقا امام زمان(عج) همه‌ی مشکلات حل شود. وی ادامه داد: با توجه به سفر دور دوم هیئت دولت به استان فارس و شهرستان نی‌ریز، و با پیگیری‌های انجام شده، با در نظر گرفتن موقعیت قطرویه و لزوم برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت جوانان، راه‌اندازی یک مجتمع فرهنگی برای قطرویه مصوب شد.
ما ابتدا به خاطر ارتباطی که با دکتر طبیعی مدیرکل وقت اداره کل ارشاد داشتیم، تعداد 200 جلد کتاب هدیه گرفتیم و در اختیار کتابخانه‌ی مسجد جامع قطرویه قرار دادیم و با پیگیری‌های بعدی و پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی، حدود 700 جلد کتاب به مبلغ 4 میلیون تومان تهيه کردیم. تاکنون چندین بار از مسئولین مربوطه خواسته‌ایم تا ترتیب راه‌اندازی انجمن کتابخانه و ثبت آن را بدهند؛ اما هنوز این تلاش‌ها نتیجه نداده و کتاب‌ها در حال خاک خوردن است. امیدواریم که با رفع مشکلات هرچه سریعتر شاهد ایجاد یک مکان فرهنگی در شأن جوانان و مردم شهر قطرویه باشیم.
در ادامه‌ی پیگیری‌هایمان به سراغ محمدمسعود یاربی رئیس اداره‌ی امور کتابخانه‌های شهرستان رفتیم. ایشان به ما گفت: چندین سال است که پیگیر راه‌اندازی کتابخانه در قطرویه هستیم و معتقدیم با توجه به این‌که قطرویه دروازه‌ی ورودی استان فارس می‌باشد، باید در زمینه‌ی فرهنگی در آن‌جا بیشتر کار شود.
وی ادامه داد: برای راه‌اندازی کتابخانه باید مراحل مختلفی از جمله 1- تشکیل انجمن کتابخانه به ریاست بخشدار 2- معرفی اعضای منتخب و ابلاغ حکم آن‌ها توسط بخشدار و 3- تشکیل جلسات طی شود. که در اولین جلسه می‌توانند درخواست رسمی تشکیل و راه‌اندازی کتابخانه را داشته باشند و این درخواست باید بعد از تأیید فرماندار به عنوان رئیس انجمن کتابخانه‌های شهرستان، به استان و تهران فرستاده شود.
یاربی گفت: برای راه‌اندازی کتابخانه باید یک ساختمان حداقل 80 متری موجود باشد و مسئول کتابخانه هم باید حتماً در آزمون استخدامی کتابخانه‌های عمومی شرکت کند، و به علاوه شهرداری باید نیم درصد درآمد خود را به حساب کتابخانه واریز کند.
در همین زمینه پریشان بخشدار قطرویه نیز به ما گفت: از نظر ما می‌توانند کار راه‌اندازی کتابخانه را شروع کنند و جلسه‌ی تشکیل انجمن هم همین هفته برگزار می‌شود. وی افزود: شهرداری هم در مورد اختصاص نیم درصد سهم کتابخانه قول مساعد داده است.

[ شنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۱ ] [ 14:58 ] [ مهدی ] [ ]